Results for Braidburn Valley Park - 31 Aug 2019 - Provisional

Course Results

Light Green

Results

3.3km 135m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Angus Ivory INT M16 18:18  
2nd William Ivory INT M45 21:00 +2:42
3rd Graeme Ross INT M45 21:12 +2:54
4th Chris Dibben INT   21:20 +3:02
5th Andrew McHarg INT   21:41 +3:23
6th Thomas Brownsort ELO M18 22:20 +4:02
7th David Ivory INT M14 22:43 +4:25
8th Walter Clark ESOC M40 23:12 +4:54
9th Ben Ross INT M12 24:07 +5:49
10th Thomas Ross INT M14 24:30 +6:12
11th Peter Brownsort ELO M55 25:26 +7:08
12th Stephen McHarg INT   26:15 +7:57
13th Alison O'Neil IND W21 26:22 +8:04
14th Timothy May ESOC M55 26:34 +8:16
15th Ewart Scott ESOC M65 27:28 +9:10
16th Ross Lyall ELO M21 27:30 +9:12
Light Green standard time 27:30
17th Colin Inverarity INT M65 29:42 +11:24
18th Jamie Lawlor ESOC M16 30:45 +12:27
19th Ian Smith IND M55 30:54 +12:36
20th Mike Ling   M65 32:34 +14:16
21st Mike Kippling IND M50 34:33 +16:15
22nd Jeff Hodgson ESOC M60 34:46 +16:28
23rd James Murdoch ESOC M50 34:56 +16:38
24th Alice Herbison ESOC W21 37:03 +18:45
25th Peter Foo INT M14 41:27 +23:09
26th Sharon Parkin ESOC W50 46:09 +27:51
27th Louise Nicol & Sean S IND   46:14 +27:56
28th Rosemary Ling ELO W65 55:59 +37:41
  Peter O'Hara ESOC M45 w7  
  William Muir ESOC   w7  
  Neil & George Craig IND   w8 mF  

Orange

Results

2.3km 70m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Joel and Matt Hasson IND M12 19:57  
2nd Ioan Coutts & Arran Fife IND M10 24:03 +4:06
3rd Lorraine Syme-Smith ESOC W55 24:04 +4:07
4th Kenny Gunn-Russell ESOC   24:16 +4:19
5th Rachel Rose ESOC W12 24:44 +4:47
6th Tim Rose ESOC M10 27:32 +7:35
7th Emma and Marie Palmer   W9 35:44 +15:47
8th Ailsa Bagnall and Dhanesh Rahisa IND   36:13 +16:16
9th Simon When & Luca Miele IND   40:39 +20:42
10th Robert, Jonathan & Caroline Abel IND   41:11 +21:14
11th Rosie Deakin and Thomas Finlayson     41:44 +21:47
Orange standard time 41:44
12th Sofia Rutherford IND W10 43:28 +23:31
13th Ben Finlayson and James Deakin     44:42 +24:45
14th Louise, Martha & Thomas O'Shaughnessy IND   45:43 +25:46
15th Swinson Family IND   58:07 +38:10
16th Swinson Family IND   58:13 +38:16
17th Rowan Lawlor ESOC M12 67:39 +47:42
18th Philip and Gabriel Cook IND   75:01 +55:04
  Janet Clark ESOC W75 m16  
  Calum Millar IND M8 m7-11  
  Calum, Nicolas, Kieran     m12-16  
  Oscar and Sam Simmons     m1  

Yellow

Results

1.65km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Claire Ward INT W40 8:54  
2nd Nick Hepworth   M45 11:09 +2:15
3rd James Kruuk ESOC M12 14:00 +5:06
4th Rachel Rose ESOC W12 14:27 +5:33
5th Tim Rose ESOC M10 14:57 +6:03
6th Sophie Burns IND W10 15:07 +6:13
7th Rebecca Daley ESOC W10 16:21 +7:27
8th Tom & Gwilim Coutts IND   18:38 +9:44
9th Jackson Lobban & Lee Wilson IND   20:27 +11:33
10th Josh Ferenbath IND M10 20:41 +11:47
11th Laura Kitchin INT W10 20:52 +11:58
12th Rory Finlayson and Isla Deakin     22:58 +14:04
13th= Betsy Simmons   W7 26:34 +17:40
13th= Appleford Family IND   26:34 +17:40
Yellow standard time 26:34
15th Charlote Muir ESOC W10 28:33 +19:39
16th Emma Daley ESOC W10 28:47 +19:53
17th Darcy Burns IND W10 30:37 +21:43
18th Senan Hutchinson ESOC M10 36:11 +27:17
  Lucy Ward INT W10 w6  
  Jasmine Muir ESOC   m13  
  Max Sharpe & Kieran Burns IND M10 w6  
  Emily Burns IND W12 m1  
  Hannah Kruuk ESOC W10 m1  
  Evan and Jennifer IND   m4 w6  
  Zoch Family     w1 m11-13